MÜBAREK OLSUN

“Olmuyorsa zorlamayacaksın.” demişler. Artık kabul etmeliyiz ki her şey bizim istediğimiz gibi gitmek zorunda değil. Hem zaten hayat, bu kadar bol keseden dağıtmaz elindekileri. Hatta kimine hiç vermez, kimine de verir şükrü bilmez. Ama yine de hayat bizim istediğimiz gibi gitmek zorunda değil. Gününü planladığında ve bir aksilik olduğunda, hemen yüzün düşüyorsa tebessümü unut. Çok sevdiğin biri sana büyük bir hata yaptığında, hemen gönlün küsüyorsa mutluluğu unut. Çok istediğin biri sana karşı soğuksa ve dünyanın sonu olarak görüyorsan umudu unut.

Alış sadece… Acıya da, kandırılmaya da, gitmeye de ve sonra dimdik durmaya, umuda da.

Söylesene!  Zorladığın hangi şey seni mutlu etti? Tırnaklarını kestiğin hangi meyveyi yedin kansız? Ve inatla arzuladığın hangi şeyi avuçlarında buldun da, onunla imtihan olmadın?

Sus ve dinle! Sabah namazına kalktığın vakit, zihnindeki o berraklık ile hayatında olup bitenlere bak. Kimlerin geldiğine… Kimlerin gittiğine… Kimlerin sana ne ettiğine…

Ha bir de sen de masum değilsin hani. Bir de kimlere ne ettiğine bak…

Ve düşün! Herkes senden bir şeyler almış olabilir. Ve sen de birilerinden bir şeyler çalmış olabilirsin. Belki birinin umudunu, birinin güvenini, belki defterindeki tüm günahlarını bile çalmış olabilirsin.

Peki, Rabbinden neler götürdün? Hani dünyada birileri kötüyse ve kendi içinde de kötülükler bulabiliyorsan, bu kötülüklerin ne kadarı Allah’ın yüceliğine değdi?

Sen neler yaptın da Rabbin kızdı sana, neden güvenini kaybettin onun?

Şimdi, istemeyerek oldu, binlerce kez tövbe diye bahane mi bulacaksın yaptıklarına?

Hiç kimseyi affedemeyen o küçük kalbin, şimdi her şeyi karşılıksız veren ama en çok nankörlük ettiği asıl sahibinden tövbe mi dileniyor kapısında?

Bi’ dur! Nefeslen! Düşün! Her şey senin istediğin gibi gitmek zorunda değil.

Sen iyi olsan da herkes sevmek zorunda değil. Belki de seni hak etmedikleri için hayatından sıyrılıyorlar. Ve kendi yaptıklarının da farkında ol. Kolayca affedilmeyi dileyebiliyorsan, affedebilmelisin de. Hayır görmelisin olumsuzda. Tebessüm etmelisin. Tefekkür etmelisin. Bu dünya bir ağaç gölgesi. Ne kadar sakin ve hikmetli bakarsan, o kadar dinlenirsin. Sabah namazın mübarek olsun…

MELEK ALİBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir