AŞK İKİ KİŞİLİK

 

Ruhum sana beyan, hâlim sana ayan Rabbim. İç çekişlerim sana hasret, tövbelerim sana kör, günahlarım nankör… Arayışım sen, adayışım sen… Aşkın gerçek tadını içime işlesen…

Senden başka sevdalara kandıysa gönül, elbet almıştır payını. Sensiz sokaklarda adımlarım gezindiyse, elbet kaybolmuştur. Sensiz sofralarda kahkahalarım şaha kalktıysa elbet terbiye olmuştur. Ve kalbim türlü yalanlardan, anlık lezzetlerden sana döndüyse, elbet bu dönüş samimiyetle olmuştur.

Bunca zaman gezinir insanoğlu. Dünya’nın tadına bakar, heyecanlar yaşar, umut eder, çok çalışır. Güler, yer, sever. Allah pek çok mesajlar gönderir yine de anlamaz, yine de arlanmaz. Hep bir yerlerde “Allah’ı seviyorum.” dese de, dünyanın debdebesi yutar onu yine de. Kıldığı namazlar tatsız, tuttuğu oruçlar şikâyet, ettiği duâlar benlik hissiyle doludur.

Ve bir gün yaş ilerler, ömür gönlün son deminde… Oturur bir, düşünür. Bunca geçen zamandan ne kaldı elinde?

Bazıları yalnız kaldığında tefekkürle gider Rabbine. Bazıları yaş ilerlediğinde korkuyla gider. Bazıları günahların pençesinden Allah’ın yardımıyla arınıp, bunun farkında olarak şükürle gider. Bazısı okur, araştırır, bilgiyle gider. Lâkin gerçek aşk sadece Allah’ın izin verdiğine gider…

Boşuna mı çekti Peygamber çileyi? Boşuna mı zindanlarda çürüyüp koktu ulema gönüller? Boşuna mı din için cennetlik oldu şehitler? Aşk iki kişilik Rabbim. Bana da bu mükâfatı lâyık gör ve bana da ver.

Lâyık gör ki, senden başka arayışlara girmesin gönül. Senin rızan için geçsin tüm ömür. Araya başka aşklar sokmayayım. “Allah sana yeter!” diyen ayetine kurban olayım.

Varışım sen olacaksın, yaşayışım sen. Eğer beni kovarsan cennet benim nem? İstemem senden gayrı görülecek bir gerçek. Ahiret, kıyamet, cennet. Hepsi seninle gerçek.

Sana varmak kolay değil. Nefsim âciz ve tembel. Hatta öyle ki bir sivrisineğin ibadeti kadar değil ettiğim ameller. Bilirim bir adım gelene, on adım gidersin.

Rahman’ım! Kalbime hakikatinle gel.

Melek ALİBAŞ

6 thoughts to “AŞK İKİ KİŞİLİK”

  1. Dogrudan kalbe dokunan bir yazi. Gönlü sadece Allah aşkiyla yanip kavrulan bir kulun; beşerî aşkin geçiciliginden ve sahteliginden uzaklaşmak, dünyevî kaygi ve kuruntulari tamamiyle unutmak, Hakk Teala’nin rizasi ve hosnutlugunu kazanmak, Hakk Teala’ya olan bagliligini kuvvetlendirmek icin çileyle dolu bir arayis ve mucadeleye girmek, nefsin heva ve arzularini terk etmek gibi birtakim amaclarla hareket etmesi gerekir ki, gerçek aşka kavusabilsin ve Rabbine kullugunu ispatlayabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir