BOŞLUĞA SÜRÜKLENEN KİTAPLAR

“…Kendini yığın hâline getiren bir millet payidar olamaz. Tek kaygısı para olan bir yığın yaşayamaz. Düşünceyi küçümsüyoruz Kitaplar bileziklerin onda biri kadar etse beyefendilerimizle hanımefendilerimiz arada bir okumak hevesine kapılırdı belki. Birçokları kitabı ucuz olduğu için almaz. Düşünmez ki kitabın tek değeri okunmasındadır. Bir değil birçok defalar okunmasında, çizilmesinde, tanınmasında…” Cemil MERİÇ

Kitap, insan, tefekkür, toplum ve refah…

Kitap, kelimelerin raks ettiği bir hayat… Bizlere içinde bilinmeyen ama bizleri bekleyen yeni hayatlar tanımaya kapısını aralamıştır. Açıp kapıyı, irademizin bezgin nazarlardan özgürlüğe kanat çırpışına vesiledir. Bir insanın araladığı o kapından tefekkür âleminde ürettiği kahramanlar, ideolojiler ve hayatlar dünyanın şekillenmesinde en büyük etkendir. Toplum bu insanlardan oluşan bir topluluk olduğundan gerek siyasi gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan kendine her yeni bir kitapla bir ufuk bir ideal belirler. Farklılaşmış ufuklardan türeyen idealler çerçevesinde toplum refaha ulaşmada her bir kitapla bir adım daha atar.

Toplumda her bir birey okumakla yükümlüdür. Çünkü her daim okyanus açıklarında yer alan toplumun pusulası bireylerin ufkudur. Birey o kapıdan özgürlüğe kanat çırparken toplum yönünü refaha döndürmüş olur. O yüzden refahıntemel yapı taşı, kitaptır.

Olması gerekenleri konuşurken olanları unutmamak lâzım tabii... Tefekkür en çok da burada gerekmektedir işte. Günümüz dünyasında kitaplar tozlu raflarda bile yerini bulamaz oldu. Kendimizi bir teknoloji, bir giyim mağazasını ya da bir kuyumcuyu gezerken bulduğumuzda yaşadığımız o hazzı bir kütüphaneyi ya da bir sahafı gezerken hissetmiyoruz. Ne yazık! Karıştırdığımız kitapların arasında, bulunduğumuz mekâna dağılan toz taneleri kadar değer de vermiyoruz kitaplara. Ne üzücü! Bir nesil yetiştiriyoruz veyahut yetişen bir nesle şahit oluyoruz. Yetişmek denirse!

SÜHEYB ABDULLAH AKTAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir