KARA GÜNEŞ

 

Kitabın yazarı Bahadır Yenişehirlioğlu, 1962 yılında Akhisar’da doğdu. 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Otuz yıl serbest avukatlık yapan yazar, pek çok ülkede, halklar ve toplumlar üzerinde araştırmalarda bulundu. Yenişehirlioğlu, yazarlığının yanı sıra, başarılı bir oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor.

Kapakta, bizi, kırmızı bir kurdeleye sarılı hâlde yatan karga karşılıyor. Sade ve etkili görseller, yazarın diğer kitaplarında da karşılaştığımız bir durum. Kapak fotoğrafının sol tarafına yerleştirilmiş yazıda, “kimi kaybolur, kimi bulur” ibaresi dikkat çekiyor. Kapağın üst kısmında yazan künye, kitabın da açıklayıcısı niteliğinde: “Bir 15 Temmuz Romanı”.

Kara Güneş, yazarın kendi ifadesiyle, “Nefes alan ölülerle vatan için nefes alanların öyküsü” olarak, yıllar önce Manisa’nın bir köyünde cereyan ediyor ve iki köylü arkadaşın 15 Temmuz gecesine taşınan hikâyesini bize usta geçişlerle aktarıyor.

Kitapta gezinirken, iki zamanı aynı anda yaşıyoruz. Birincisi, kurgunun olgunlaştığı köyde geçen zamanlar. Burada, hikâyenin ana karakterleri Ebubekir ve Kadir’in inişli çıkışlı dostluklarına tanık oluyoruz. Birbirlerine canlarını feda edecek kadar yakın olan iki arkadaşın sadakati, köye tayini çıkan Hasan Öğretmen’in bu gençleri “Altın Nesil” yapma uğruna zehirlemesiyle sarsılıyor. Kadir, öğretmeninin peşinden giderken, Ebubekir sorgulayabildiği için yanlışları da rahat görebiliyor. Kitapta köylü bir karakter konuşturulurken yöre ağzının kullanılması, hikâyeye farklı bir lezzet katıyor. İkinci zaman ise, 15 Temmuz gecesi iki eski dostun Boğaziçi Köprüsü’nde karşı karşıya gelmesiyle kurgunun çözülmesi.

Yenişehirlioğlu, bize bir romandan fazlasını sunuyor. Kitabı okurken, günlük hayatımızda çok yakınımızda gelişen ve fakat varlığını hissedemediğimiz birçok aykırı durumun da farkına varıyoruz. Darbeye giden yol, bazen iyi niyet taşlarıyla da döşenebiliyor…

 

Kitabın Tanıtımından…

            Kara Güneş, darbeye, ihanete, aldatmaya ve aldatılmaya karşı onurlu bir direnişin romanı.

 

“Gökyüzünün rengi ne Kadir?”

            Kadir, Züleyha’nın gözlerinin içine bakarak, “Siyah,” dedi.

            “Peki sen, en son ne zaman gökyüzüne baktın?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir