KÜLTÜREL İKTİDARI KURMAK

Kültürel iktidara kavuşamamakla ilgili pek çok yazı yazıldı. Nitekim memleketteki iki ana akım da kültürün kendi köklerinden kaynaklandığını düşünüyor. Bu yüzden daha çok şeyler yazılıp çizilecektir. Fakat “biz” kalıplarının ötesine geçilemeyecektir.

Kültürel alanda bir iktidar kurmak için, oku(t)mak şu an yapılabilecek en güzel çabadır. Fakat bunu yapmak için, imkânlar bu kadar müsaitken, okumanın önü açılmıyor. Ülkemizde kitap fiyatları hâlâ çok pahalı. Fuarlar fuarcıları zengin etmek için yapılıyor. Yayınevleri kalite yerine, parayı götürmenin derdine düşmüş görünüyor.

Yetkililer kitaplardaki katma değer vergisini sıfırladı. Buna rağmen fiyatlarda ciddi bir değişiklik olmadı. Bunun sebebi olarak da, her sıkışıldığında olduğu gibi, dolardaki belirgin artıştan bahsediliyor. Memleketin her tarafında kitap fuarları düzenleniyor. Belediyeler bu fuarlara yeterince katkı sağlamıyor ve belli bir mesafe yakınlıkta olmayan aileler bu fuarlara katılamıyor. Öte yandan fuarcılar yayınevleri veya satıcılardan ciddi miktarda kira talep ettikleri için, yer parasını çıkaramayacağını düşünen yayınevleri kepenk dahi açmıyor. Var olanları dolaştığımızda hemen her kitap fuarında şu manzarayı görüyoruz: kitabın etiket fiyatı 25 liradır. Kitabın etiket bölümüne haricî bir etiket yapıştırılarak kitap 35 lira yapılmıştır. İçerisinde bulunduğunuz mükemmel fuara özel olarak kitap için yüzde 20 indirim uygulanmaktadır. Elinizdeki kitap size 27 liraya mâl olmaktadır. En son katıldığım fuarda yayınevlerinin pek çoğunu dolaştım. Bu üçkâğıtçılığı yapmayan birkaç yayınevi vardı. Hazin.

Kültürü tesis etmek için ilk emirden başlamak gerekir.

Bunun için de okuyucunun istediği kitabı alıp okuyabilmesinin önü açılmalıdır. Her mahalleye kütüphane mi açılır; fuarlarda belediyeler ekstra indirimler mi yapar; öğrencilere ücretsiz kitaplar mı dağıtılır, bilemeyiz… Ama kültürün kodları kitaplarda aranmalıdır. Okumayan bir gençlik, dindar da olamaz; kültürel iktidarı da kuramaz; bir baltaya sap da olamaz…

Abdullah SABUNCU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir