SEVMENİN İKİ YÖNÜ

Sevmenin büyük bir risk ama aynı zamanda büyük bir meydan okuma olduğunu düşünmeye başladım.

Çünkü sevmek büyük bedeller istediği gibi aynı şekilde meydan okuyabilmeyi gerektiriyor.

Nedir bunlar denecek olursa, genel bir ifadeyle söyleyecek olursak, malumunuz hayata dair hemen her konuda sevdiklerimiz için riskler alıyoruz. Bir o kadar da hayatta kalabilmek, hayata tutunabilmek ve sevdiklerimiz için bütün zorluklara meydan okuyabiliyoruz.

Bu durumu kızım dünyaya geldikten, bir evlat sahibi olduktan sonra daha iyi anladım.

Savunmasız, korumasız ve ne olup bittiğinden habersiz küçücük bir dünya…

Farkında olmadan, bilmediği bir dünyanın içinde kendini buluveriyor.

İşte tam bu noktada onu gözünden sakınan anne ve babası devreye giriyor.

Bizim küçük dünyamız da aşağı yukarı böyle bir seyir halinde devam ederken bahsettiğim üzere sevmenin hem büyük bir risk hem de büyük bir meydan okuma olduğunu fark ettim.

Risk alıyoruz… Çünkü yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Meydan okuyoruz çünkü bugünü ve yarını sevdiklerimiz için kurmak ve korumak durumundayız.

Tabii hâl böyle iken iman edenler için büyük hikmetler beraberinde geliyor. İnsan imanın lezzetini küçücük bir zerreden evin neşesi gönlünün surûru olan bir yavrunun meydana gelişini gördükten, böyle bir mucizeye tanıklık ettikten sonra imanın lezzetini bir başka boyutta yaşıyor.

Allah’a imanın, el-Vedûd olan Allah’a teslimiyetin, O’nun azameti karşısında nedenli bir acziyet içerisinde olduğunu anlarken aynı zamanda derinden bir hayrete gark olduğunu fark ediyor.

Olup bitenin farkındayım.

İman bu yönüyle büyük bir lütuf aynı zamanda büyük bir sığınak. Risk alırken de meydan okurken de. Sevdiklerimiz için ‘ancak O’na sığınarak’ teslimiyetle risk alabilir; ‘ancak O’ndan yardım dileyerek’ tevekkülle meydan okuyabiliriz. Ölçü budur.

Ölçüyü tutturmaya çalışıyorum.

Rabbimiz sevdiklerimiz için göz aldıklarımızda en hayırlı riskleri ve istikametine uygun olarak en helal olan gayretleri, başka bir deyişle meydan okuyuşları bizlere nasip eylesin.

Zira sevmek, hele çok sevmek de büyük bir risktir. İnsanı altından kalkamayacağı meydanlara sürükleyebilir, akıbeti berbat edebilir. Allah muhafaza!

FATİH MUHAMMED ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir